Marknadsföring i arenan
Vi erbjuder våra arrangörer, aktörer och föreningar flera olika marknadsföringslösningar och möjligheter att synas både i och utanför Halmstad Arena.
-
Resultattavlor i hall A
Resultattavlorna i hall A har också möjlighet att visa annan grafik. Den som hyr hall A har också möjlighet att hyra användning av detta. (Möjligheten ingår i "elit-taxa").Pris500 kr (ex. moms) per bokningstillfälle.Kontakt
För bokning av plats så prata med den arenakoordinator du har kontakt med vid hallbokningen.
-
Evenemangskalender
För evenemang som arrangeras i Halmstad Arena finns det möjlighet att synas i Halmstads evenemangskalenderLänk till annan webbplats.. Från evenemangskalendern hämtar vi material för publicering i Halmstad Arenas digitala kanaler som webbplats, Halmstad Arenas Facebooksida
Länk till annan webbplats. samt Halmstad Arenas Instagram
Länk till annan webbplats..Registrera ditt evenemang Registrera ditt evenemang i Halmstads evenemangskalender
Länk till annan webbplats. så att det syns i Halmstad Arenas informations- och kommunikationskanaler.
-
Digital informationsskylt utmed Växjövägen
Utanför Halmstad Arena passerar Växjövägen, som är en av de viktigaste infartslederna till Halmstad. Precis intill vägen finns en digital informationsskylt som ger förbipasserande information om vad som är på gång i Halmstad Arena och i Halmstad i stort. Skylten ses av 30 000-40 000 förbipasserande per dygn.Vem kan köpa plats på skylten?
Arrangörer, företag och föreningar som arrangerar publika evenemang i Halmstad Arena har möjlighet att köpa visningsplats på informationsskylten. Även kommunala förvaltningar och bolag som vill nå ut med samhällsnyttiga budskap kan boka plats på skylten.För att maximera visningstiden visar vi endast ett begränsat antal evenemang samtidigt.Pris per dygn Kundgrupp Avgift Förening inom Halmstads kommun (0–20 år) 453 kr/dygn Förening inom Halmstads kommun (vuxna) 453 kr/dygn Riks- och distriktsförbund 453 kr/dygn Halmstads kommuns förvaltningar och bolag 725 kr/dygn Privatpersoner och företag inom Halmstads kommun 725 kr/dygn Kunder utanför Halmstads kommun 1 800 kr/dygn
Material
Mått: 224x400 px, RGB-färger, 72 dpi, utan ICC.
Filformat: Vi rekommenderar PNG för bilder och Mp4 för rörligt material (övriga format som fungerar är swf, mpeg4, wmv, jpeg, avi, och gif).
Arrangören står för producerande av material.Kontakt
För bokning av plats, insändande av färdigt material samt frågor om den digitala informationsskylten, kontakta jonas.andersson@halmstad.se.
-
Vepor
När du bokar ett evenemang i Halmstad Arena har du också möjlighet att boka strategiskt placerade vepor vid entréerna och utanför restaurangen i vår stora glaspiazza. Veporna är del i ett marknadsföringspaket som erbjuds våra arrangörer när avtal tecknas. Antalet platser är begränsade.Beställning av vepa
För beställning av vepa, kontakta jonas.andersson@halmstad.se.
-
Halmstad Arenas logotype
Halmstad Arenas logotyp får användas i sammanhang där arenan är avsändare eller samarbetspartner. Tänk på att logotypen inte får förvanskas. Om du har några frågor som gäller användning av logotypen är du välkommen att kontakta jonas.andersson@halmstad.se.Logotypen i olika filformat för nedladdning- Logotypen för tryck, i högupplöst format
Halmstad_Arena_logo_(eps)Zip, 519 kB.
- Logotypen i lågupplöst för webbplats och sociala medier
Halmstad_Arena_logo (.jpg)Zip, 132.7 kB.
- Logotypen för tryck, i högupplöst format
Kontakt
Har du frågor är du alltid välkommen att kontakta oss på telefon 070 - 59 33 806 eller via e-post jonas.andersson@halmstad.se.
